Talajok

Homok? Kavics? Égetett agyag? Melyik a legjobb növényes akváriumba vagy aranyhal mellé? A különböző talajok nem csak esztétikában térnek el, de máshogyan befolyásolják az akvárium kémiáját, a növények életét, vagy éppen a takaríthatóságot is.
Természetes talajok
Homok
A homok fő tömegét apró, lekerekített kvarcszemcsék alkotják. A kvarc kémiailag meglehetősen passzív ásvány, nem sok mindent csinál egy akváriumban. Elviekben származhat belőle minimális szilikát, amit az új akváriumok esetében a barna algásodás egyik felelősének tartanak. Ha valóban bűnös is a kvarc, ez a probléma csak az indítás utáni első hónapban érzékelhető. A kvarc mellett előfordulhatnak különböző szennyeződések is, ezek alapján csoportosítjuk különböző művészneveken a homokokat.
A kvarchomok tiszta kvarcszemcsékből áll, egységes megjelenésű, vakító hófehértől a krémszínűig terjed. A megjelenése látványos, de sokszor steril, mesterséges hatású az egyenletessége miatt. A túl apró szemcsés változat erősen tömörödik és felkavarva nehezen ülepedik le. Ez sem a növényeknek, sem a halaknak nem szerencsés. Az 1-2 mm szemcseméret már problémamentes. Eléggé tömör, hogy a mulm és a haleledel megüljön a felszínén, így a takarítása egyszerű, de elég laza, hogy ne fulladjanak bele a gyökerek. A sóder, folyami homok, bányahomok változatosabb összetételű. Akad bennük némi más színű szemcse, mindenféle ásványi anyagok, mész és némi szerves szennyeződés is. A változatos szemcseméret és színvilág természetesebb látványt nyújt. Az esetleges mésztartalom problémás a lágy vizet igénylő halaknál, de ettől meg is szabadulhatunk egy sósavas áztatással. A szerves szennyeződések az új akváriumban nyálkásodást, zavaros vizet okozhatnak. Ez egy halak nélkül indított akváriumnál nem nagy probléma, a biológiai szűrés fejlődésével eltűnik magától.
Kavics
Ha a kvarcszemcsék 3 mm-nél nagyobbak, már kavicsról beszélünk. Talajtúró halak mellé sokan választják, mivel nem kavarodik fel, mint a homok. Azonban a szemcsék közé behullik a haltáp, felgyűlik a mulm, amit csak rendszeres porszívózással lehet távol tartani. A növények gyökereinek sem az igazi, mivel a túl nagy térközök miatt nem képez biológiai szempontból valódi talajt. Hiányzik a zártsága, így a gyökereknek nem alakulhat ki saját mikroklímája, és az összfelülete is kicsi. Általánosságban a talajtúró fajok sem szeretik igazán, a homok közelebb áll a természetes közegükhöz. Ez különösen az aranyhalra igaz, ami eredendően a talajt átforgatva keresi a táplálékát. A kavics és a talajtúró halak kombinációja állandó kocogó zajt eredményez, ami éjszaka elég zavaró lehet.
Bazalt
A zúzott bazalt minden méretben előfordul, a homok finomságútól az öklömnyi tömbökig. Az apró szemcsés a homok sötét színű alternatívája. A kvarccal ellentétben tele van ásványi anyagokkal, amik minimális mértékben ugyan, de a növények számára is hozzáférhetőek. Minél apróbb szemű, ennek annál nagyobb esélye van. Hátránya viszont, hogy a zúzott szemcsék élesek, így felsértik a talajtúró halak hasát, bajszát.
Márvány és mészkő
A zúzott márvány vagy mészkő fehér, így látványos, de elég természetellenes talaj. Mint minden zúzott kő, ez sem való talajtúró halak mellé. Lágy vízben nem használható, mert oldódni kezd és felkeményíti. Ugyanez a helyzet CO2 adagolásnál. A szemcsék között hamar felgyűlik a mulm, és a fehér színen ez nagyon feltűnő. Gyakorlatilag mindig mocsosnak látszik, akármennyit is porszívózzuk.
Mesterséges talajok
Égetett agyag
Nem minden rossz, ami mű, és ennek az agyag talaj a legjobb példája. Két alaptípusa létezik. Az akvakertészethez legjobb talajok puhák, kerek szemcséjűek, a feketétől a tejeskávéig terjed a színük. Anyaguk rendkívül porózus, így a relatív nagy szemcseméret mellett is hatalmas felületet biztosítanak a gyökereknek és a hasznos baktériumoknak. Általában van egy enyhe pH és KH stabilizáló hatásuk. Némelyik talaj önmagában is tartalmaz tápanyagokat, mások csak táptalajjal együtt használhatóak. Ezek a talajok sérülékenyek, nem bírják a porszívózást, ezért csak jó szűrésű akváriumban használhatóak. Ebből a típusból szép nagy választékkal szolgálnak a különböző gyártók.
A másik alaptípus keményre égetett agyag, szabálytalan, vöröses szemcsékkel. Jóval ritkább, csak 1-2 gyártó terméke elérhető nálunk. Ezek a talajok nem rendelkeznek pH vagy KH stabilizáló hatással, sőt, néhány esetben még keményíthetik is a vizet. Eredendő tápanyagtartalmuk sincs. Hatalmas előnyük viszont, hogy gyakorlatilag örökéletűek. Nem törnek, bírják a porszívózást, így hagyományos halas akváriumban is működőképesek. A felületük baktériumbarát, talajtápról viszont külön kell gondoskodni.
Festett kavics
Kezdő akvaristák és kisgyerekek körében népszerűek a rikító zománcfestékkel átfestett kvarckavicsok. Jó esetben a festék stabil és kémiailag semleges, így a talajnak nincs több gyakorlati hátránya, mint ami egy természetes kavicsnak is van. Esztétikai szempontból mindenképpen problémás, mivel a legszínesebb díszhalat is elnyomja és a legkisebb mennyiségű mulm is igen feltűnő rajta. Rossz esetben a festék oldódik a kavicsokról, megfogja a vizet, és arra is volt már példa, hogy elhullottak tőle a halak. Ha már mindenáron ilyen talajt akarunk venni, csak és kizárólag olyat válasszunk, aminek a csomagolásán fel van tüntetve az akváriumi használat és a gyártó neve is ismerősen hangzik.
Festett zúzott kő
Minden negatívum, ami a festett kavicsra vonatkozik érvényes erre is. Általában mészkő van a festék alatt, mivel a felszínére nagyon jól tapadnak a festékek. Mivel viszonylag puha kő, hamar lekopnak a sarkai, ahol kibukkan az eredeti szín a festék alól. Ez nem éppen a legszebb látvány egy rikító színvilágnál. Mint minden mészkő, ez is hamar oldódni kezd lágy vízben vagy CO2 adagolás mellett. A legnagyobb probléma ezzel a talajtípussal, hogy természetes színekben is árulják, így könnyű összekeverni a bazalttal és már zúzott kövekkel. Ha közelről megnézzük, általában már új korában is látszik az éleknél az alapkőzet világosabb színe. Ha nem egyértelmű a helyzet, öntsük le háztartási sósavval vagy 20%-os ecettel. Nem mindig kezdődik azonnal a pezsgés, mert a festékréteg akadályozza a reakciót, de néhány óra alatt szabályosan elkezdenek feloldódni a szemcsék a savban.
Üvegkavics
Főleg kisgyerekek rajonganak a színes, nagyméretű, lekerekített üvegszemcsékért, de néha aranyhalak és már "szemetelős" halak akváriumában is használják, a könnyű takaríthatóság miatt. Gyakorlatilag ez már nem is talaj, hanem pár marék színes kő az akvárium alján. Egyszerű kivenni és kimosni, ártani nem árt, mivel a pigmentek az üveg anyagában találhatóak. Másrészt viszont teljesen haszontalan is, biológiailag olyan, mintha nem is lenne talaj az akváriumban. A növények gyökereinek teljesen alkalmatlan. És léteznek ugyan talaj nélkül is tökéletesen üzemelő akváriumok, egy egyszerű hobbiakváriumnál ez egy olyan segítség, amit nem ajánlott kihagyni. Mind a talaj, mind a növényzet nagyon hasznos a vízminőség megőrzéséhez. Ha már mindenképpen színes üvegkavicsokat szeretnénk, egy fél marékkal elszórhatunk egy rendes talaj tetején is.
There are no comments for this blog.