Nitrogének az akváriumban

Az állati szervezetek testét többek között jelentős mennyiségű fehérje építi fel. Ez a halakra is igaz, de az esetünkben sokkal fontosabb az a fehérje, amit megesznek más állati szervezetek formájában. Ezeknek a fehérjéknek a bomlástermékei végül így vagy úgy, de az akváriumvízben kötnek ki. Ezen bomlástermékek közül számunkra a nitrogénvegyületek a jelentősek. A nitrogénvegyületek számtalan módon képesek megkeseríteni az egyszeri akvarista életét, ezért fontos megismerni az alapvető tulajdonságaikat és gyenge pontjaikat.
Az akváriumi üledék, alias mulm nem kevés többé-kevésbé
bomlófélben lévő szerves anyagot tartalmaz. Jó esetben ez a halak ürülékéből és
az elöregedett levelekből származik, rossz esetben közvetlenül az el nem
fogyasztott és a talajon felhalmozódott haltápból vagy akár elpusztult halak
teteméből. Ezeket a szerves anyagokat heterotróf lebontó baktériumok veszik
kezelésbe. A heterotróf életmód egy könnyű módja az energianyerésnek, ezért
ezek a baktériumok könnyen és nagyon gyorsan tudnak szaporodni. Minél melegebb
van, annál gyorsabban, így egy jó meleg Bettásban sokkal aktívabbak, mint egy
hűs aranyhalasban. A heterotróf baktériumok alapvetően nekünk dolgoznak, a
szemetet le kell bontani. Azonban ehhez oxigént használnak, ami elkoszolódott
akváriumnál jelentős mennyiség is lehet - szélsőséges esetben akár a halaknak
is gondot okozhat. És a fehérjék lebontása során végül ammónia keletkezik, ami
ennek az írásnak a főszereplője.
Az ammónia
Az ammónia eredendően egy színtelen, szúrós szagú gáz. Azonban az a kis mennyiség, ami az akvárium vizében oldott formában jelen van teljesen szagtalan, így számunkra érzékelhetetlen. Viszont rendkívül mérgező, így ez a kis mennyiség is súlyos betegséget vagy halpusztulást képes okozni. Mivel kristálytiszta vízben is jelen lehet, sok kezdő nem is gondol rá, hogy gond lehet a vizével. Az érzékeny halak számára akár már 0,1 mg/liter is halálos, míg a strapabíró fajok 2 mg/litert is elviselnek. Az ammónia mérgezősége erősen függ a kémhatástól, savas vízben nem mérgező ammónium-ionná alakul. Részben ez az oka annak, hogy a lágy vizes halak rosszul viselik a kemény, és ezzel együtt lúgos vizet - nem szoktak hozzá a legkevesebb ammóniához sem. Manapság az algásodás főbűnösének is az ammóniát tekintik, a korábban gyanúsított nitráttal szemben.
Miből keletkezik az ammónia?
- Termelik a halak, ők ebben a formában adják le a fölös nitrogénjüket.
- A mulm bomlásából.
- Hal vagy más víziállat teteméből.
- Túladagolt haltápból.
- Nem akváriumhoz való növénytápból vagy felszínre jutott táptalajból.
Mi fogyasztja az ammóniát?
A növények rengeteg nitrogént képesek eltüntetni, és ezt legszívesebben az ammóniával kezdik. Könnyebb felvenni és felhasználni, mint más nitrogénvegyületeket. Egy egészséges növényzet ammóniafogyasztása felér a szűrőével is. Azonban a növények teljesítménye jóval kiszámíthatatlanabb, ezért a biológiai szűrést elhanyni nem jó ötlet egy dzsungelsűrűségű növényzet mellett sem.
Ha csökkentjük a fehérjebevitelt, csökkentjük az ammóniatermelést is. A gyári haltápok jelentős része a mikropredátorok igényeihez van igazítva. Ha nekünk épp igazi mindenevőink vagy növényevőink vannak, etessük őket alacsony fehérjetartalmú növényi eleséggel is.
És végül az abszolút megoldás: a biológiai szűrés. A szűrőbacik egy része ammóniával táplálkozik, így a keletkezésével párhuzamosan folyamatosan tüntetik is el. Egy jól megválasztott és beüzemelt szűrő a keletkező összes ammóniát rövid idő alatt továbbalakítja. Mivel a szűrőbacik élőlények, nem fognak csak úgy automatikusan megjelenni a szűrőben. Bár kis számban mindenhol jelen vannak, így egy vadiúj, steril akváriumban is, időre van szükségük, amíg benépesítik a szűrőt. Ez alatt a bejáratási idő alatt az akvárium nagyon érzékeny az ammóniára.
- Új akvárium beüzemelésekor.
- Ha egyszerre sok halat telepítünk, fokozatosság nélkül.
- Ha az akvárium méretéhez vagy a szűrés teljesítményéhez képest túl sok halunk van.
- Ha elhanyagoljuk a takarítást és felgyűlik a mulm.
- Nyári kánikulában, amikor felgyorsul a bomlás.
- Túletetés vagy halpusztulás után.
- Gyógyszeres kezelés után.
- Hosszú áramszünet vagy a szűrő nagytakarítása után.
Ha gond van az ammóniával, a leggyorsabb megoldás a vízcsere. Ez azonban csak rövid távon mentesít, mivel folyamatosan újratermelődik. Amíg meg nem oldjuk a problémát, vagy újra nem épül a biológiai szűrés, segítségre szorul az akvárium. Ez lehet valamilyen ammóniasemlegesítő vegyszer, vagy valamilyen baktériukészítmény is.
A nitrit
Csak hogy ne legyen egyszerű az életünk, az ammóniát elfogyasztó baktériumok nitritet termelnek, és a nitrit sem sokkal barátságosabb vegyület. 0,2 mg/liternél kezdődik a baj, és 2,5 mg/liternél a súlyos esete. Arányaiban ugyanannyira mérgező, mint az ammónia. Új akváriumban jellemzően a második héten okoz gondot, mert ekkorra szaporodnak el az ammóniabontók annyira, hogy feldolgozzák az ammóniájukat, a nitritbontók viszont még nem tudják felvenni velük a versenyt. A nitritbontók még az autotróf baktériumokon belül is híresen lassúak, jó, ha 48 óránként osztódnak egyet. Ráadásul kifejezetten érzékenyek még az ammóniára is, ha túl sok van belőle, ugyanúgy megmérgeződnek, mint a halak. A növények ugyan képesek felhasználni a nitritet is mint nitrogénforrást, ez nekik az ammóniához képest sok energiába kerül. Ráadásul a nitrit úgy jó, ha nincs is belőle kimutatható mennyiség az akváriumban.
Mikor jellemző a magas nitrit?
- Új akvárium beüzemelésénél az első hét után.
- Magas ammóniaszint után pár nappal, ha közben nem cseréltünk vizet.
A nitrát
A nitritbontó baktériumok végül nitrátot állítanak elő. A nitrát már csak 10-30 mg környékén mérgező, a halfaj érzékenységétől függően. Azaz sokkal több lehet belőle a vízben, mint az eddigi nitrogénvegyületekből. Így nyugodtan halmozódhat vízcserétől vízcseréig, már amennyiben nincs túltelepítve az akvárium. Létezik a nitrát eltüntetésére is biológiai megoldás, de ez édesvízi akváriumban nagyon nem kifizetődő. Speciális nitrátszűrőt kell építeni, mivel ezek a bacik csak teljesen oxigénmentes, de közben azért kicsit áramló közegben tudnak dolgozni. A rendszeres vízcsere sokkal egyszerűbb megoldás. A növények is felveszik a nitrátot, ha jól el vannak látva minden egyéb táppal,és nem is keveset. Bár energiába kerül, ez a szerencsés nitrogénvegyület az ellátásukhoz. Amíg nincs csúnyán túladaglva, nem veszélyeztetjük vele a halakat és az algák sem tudják hasznosítani, az ammóniával ellentétben.
Mikor fordul elő magas nitrát?
- Ha túl sok halunk van túl kevés vízben.
- Ha túletetünk.
- Túl ritka vagy túl kis mennyiségű vízcsere mellett.
- Ha nincsenek élő növényeink.
Az alapvető megoldás a nitrát ellen a vízcsere, hosszú távon és vészhelyzetben is. Ha nem vagyunk biztosak a vízcseréink mennyiségében, mérjünk nitrátot a csere előtt - ilyenkor a legmagasabb az értéke. Ha túl nagy számot kapunk, növeljük a cserék mennyiségét vagy gyakoriságát. Bár léteznek nitráteltüntető baktériumkészítmények, ezek egy átlagos akváriumban nem sokat segítenek. A nitrátbontó bacik csak a saját spéci környezetükben dolgoznak az ügyön, ez pedig nitrátszűrő nélkül nem sok helyen fordul elő egy akváriumban. Léteznek nitrátkötő műgyanták is, amikkel az exrém nagy nitrogéntermelésű(pl. sügeres) akváriumokat tehermentesíthetjük.
There are no comments for this blog.