Invázió

Tiltott szépségek
Talán már találkoztál a hírrel, hogy tavaly, 2016-ban betiltották néhány akváriumi élőlény tartását, mivel inváziós fajoknak minősítették őket. Na de mit is jelent pontosan ez az invázió? Mennyire jogos a tiltás? Mit kell tenned, ha ilyen állatod vagy növényed van otthon?
Az ökológiai invázió
A globalizációnak sok jó oldala is van, de egy szempontból borzasztóan káros: olyan élőlények, amik évmilliókig egymástól elszigetelve éltek különböző kontinenseken, ma össze-vissza utazgatnak az emberek jóvoltából. Egy-egy élőlény pedig egy számára teljesen új környezetbe bekerülve hatalmas előnyt szerezhet az ott élő őshonosakhoz képest. Ilyenkor olyan aránytalan szaporodási előnyhöz jutnak, hogy néhány év alatt képesek átvenni a teljes egyeduralmat a konkurensek felett. Ilyen növény például a parlagfű, ami alig 100 éve került be Európába Észak-Amerikából, mára mégis az egész országban gondot okoz. Ezért már régóta léteznek különböző szabályok, amelyek korlátozzák ezeknek a fajoknak a kereskedelmét és tartását. Nálunk ezek a tiltások az állatvédelmi törvénybe kerültek be, így a 2010-es verzióban találhatjuk meg néhány akváriumi állatra, így a kígyófejű halakra (Channa spp; Parachanna spp;) és a keleti unkára (Bombina orientalis) vonatkozó tiltást. Most azonban az Európai Únió adott ki egy rendeletet, kifejezetten az inváziós fajokra vonatkozóan, és mint EU tagállamra ez ránk is érvényes. A tiltás sok esetben értelmetlennek tűnik a mi mérsékelt övi klímánk mellett, mivel nálunk télen garantáltan elpusztulnak a fagyérzékeny trópusi fajok. Azonban az EU-n belül nincsenek határok, így amit nálunk meg lehet venni, azt akadálytalanul tovább is lehet vinni a melegebb éghajlatú országokba is, így a tiltásnak sajnos jó oka van. Szomorú, de a díszállatok egy számottevő százaléka kidobva végzi. Erről tanúskodnak Budapest termálvizes dísztavai és az őshonos mocsári teknősöket lassan kiszorító ékszerteknősök. A rendeletben betiltott fajok kivétel nélkül okoztak már valahol problémát a kivadulásukkal.
Mit is jelent ez a tiltás?
Bár a rendeletet már 2016 júliusában kihirdették, a kereskedők 2017.01.01-ig kaptak haladékot a meglévő készletek kiárusítására. Ezután az időpont után a listán szereplő fajoknak a kereskedelme mindenestül tiltott. Magánszemélyek megtarthatják a megvásárolt élőlényeket azok természeres elpusztulásáig, azonban kötelesek a szaporodásukat megakadályozni, és eladni vagy elajándékozni sem szabad őket. Ezt elég egyszerű betartani mondjuk egy ékszerteknős esetében, azonban a szaporodás egy kicsit érdekesebb kérdés egy növénynél. Ha mondjuk tündérhínárunk van, ami dugványozással szaporítható, akkor gyakorlatilag minden lemetszett darabka szaporítóanyaggá válhat. A törvény ezt a problémát nem fejti ki pontosabban, de valószínűleg ha mostantól a lemetszett fölösleget kidobod, akkor megfelelsz a szellemiségének.
A fajlista akvaristákat is érintő része:
Karolinai tündérhínár - Cabomba caroliniana
Régi klasszikus mind a hagyományos akvarisztikában, mind az akvakertészetben. Szerencsére a Cabomba aquatica megjelenésében nagyon hasonló faj, remélhetőleg hamar pótolja a hiányát a kertészetekben.
Közönséges süllőhínár - Myriophyllum aquaticum
Szintén kár érte, de legalább vannak más elérhető Myriophyllum fajok.
Eichhornia crassipes - Vízijácint
Akváriumban eddig sem volt gyakori vendég a mérete miatt, a kerti tavakból fog hiányozni.
Hévízi gázló - Hydrocotyle ranunculoides
Szerencsére több más hasonló Hydrocotyle faj is elérhető.
Fodros átokhínár - Lagarosiphon major
Eddig sem volt gyakori vendég akváriumban, az Egeria fajok jól tudják helyettesíteni.
Nagyvirágú tóalma - Ludwigia grandiflora, Sárgavirágú tóalma - Ludwigia peploides
Az ismerős nevek ellenére egyik faj sem bevett akváriumi növény.
Kaliforniai vörösrák - Procambarus clarkii
A vörösrák különböző színváltozatai rendkívül népszerűek, mindenféle egzotikus neveken. A narancsrák, paprikarák, piros rák művésznév mind erre a fajra vonatkozik. Gyakran a CPO(narancs törperák) helyett adják el, mert olcsóbb és amúgy szebb színű faj - éppen csak agresszívebb. Nem csak a rák inváziós képessége a gond, hanem az őshonos rákjainkra veszélyes rákpestist is terjeszti.
Márványrák - Procambarus fallax virginalis
A szaporodás megakadályozása ennél a fajnál lesz a legérdekesebb feladat, mivel minden példány nőstény és szűznemzéssel szaporodik, egymagában. Szintén terjeszti a rákpestist. Hasonló megjelenésű faj a Cambarellus diminutus. Bár némileg kényesebb, mint a márványrák, a természete sokkal barátságosabb, társas akváriumba is beilleszthető.