Növény vásárlás
![Növény vásárlás](http://www.tropicalfish.hu/image/catalog/index_kep/dekor.jpg)
Vásárlási tanácsadó kezdő akvakertészeknek. Hogyan válasszuk ki a számunkra jó növényfajokat? Milyen átverésekkel találkozhatunk? Mire kell figyelni a szállításnál?
Az első és legfontosabb bölcsesség, amit egy kezdő akvakertésznek érdemes megfogadni, hogy a növényeket otthon, az internet vagy egy könyv társaságában ajánlott kiválasztani. Még ha egy tényleg szakértő eladókkal rendelkező boltba(pl. hozzánk) térsz is be tájékozódni, egy egész akvárium növényzete túl nagy falat ahhoz, hogy helyben egyből átlásd a dolgokat. Például nagyon sok fajnak csak latin neve van, amit még a rutinos akvaristák sem szoktak elsőre sikeresen megjegyezni. Ilyenkor ajánlott elővenni egy jegyzettömböt, és csak akkor elindulni a beszerző körútra, amikor már van némi elképzelésünk arról amit szeretnénk.
A második aranyszabály, hogy legyél tisztában az akváriumod határaival. Növényezésnél az alapvető választóvonal a CO2 adagolás. A kényes növények persze igénylik az erős fényt és a jó tápozást is, de a CO2 rendszer szokott a kritikus pont lenni az akvaristáknál - aki ebbe befektet, annak már alapvető a másik kettőről is gondoskodni. Bár egyes akvakertész zsenik képesek bármit nevelni CO2 nélkül is, kezdőként egészségesebb betartani az ajánlásokat. Ne feledd, a díjnyertes versenyakvárium azért van ott, ahol, mert a készítője olyan tudással rendelkezik, amivel te (még) nem. Ezekben az akváriumokban igen gyakran vannak olyan kényes összeállítások, amik csak nagy szaktudással életképesek. Ha sikeresen szeretnél elindulni, low-tech akváriumba csak low-tech növényt vegyél, és ha be is fektetsz egyből a high-tech cuccba, akkor is érdemes először a jól bevált alapfajokkal és kombinációkkal megismerkedni.
Óvakodj az ismeretlen növényektől! Sajnos a kereskedelemben gyakori, hogy bármiféle név vagy egyéb információ nélkül árulják a növényeket. Az ezer éve bevált, közismert növények mellett egyre több vadonatúj egzotikus faj is érkezik, amiknek néha még a nevét is kihívás kideríteni. Ismeretlenül pedig a legnagyobb jóindulat mellett is beválaszthatsz olyasmit, ami egyszerűen túlmutat az akváriumod lehetőségein. És sajnos manapság már mindennapi eset víz alatt teljesen életképtelen kerti tavi vagy szobanövényeket találni egy akvarisztikai kínálatban. Mivel halas boltban, akváriumban, rendes vízinövények között árulják őket, az egyszeri kezdő nem gyanakszik és hazaviszi a halálraítélt növényt. Ha pusztán az anyagi oldalát nézzük, akkor akár egyetlen rosszul kiválasztott és ezért elpusztult zöldség árából kijön a postaköltség, amiért egy igényesebb webáruházból(pl. tőlünk ;) ) megrendelheted pontosan, név szerint a növényeidet.
Ami túl szép hogy igaz legyen, az általában nem az. Mostanában tömegesen lepték el a nemzetközi apróhirdetéses oldalakat a vízinövénymagok. Tipikusan gyepnövények magjait ígérik, amiket sokkal könnyebben és gyorsabban lehet nevelni szárazon vetve, mintha a víz alatt ültetnénk fiatal növénykéket. Több óra pepecs ültetést megspórolunk egy csomag maggal, arról nem is beszélve, hogy az ára töredéke a több cserépnyi vízinövényének, ami egy szép gyepesítéshez szükséges. A gond az, hogy ezekből a magokból minden kikel, éppen csak az ígért növény nem. Néhány sikeres példa ismert ugyan, de rengetegen kaptak egzotikus kerti magokat, közönséges fűmagot, sőt volt akinek csávázott(mérgező mezőgazdasági vegyszerrel kezelt) vetőmag volt a csomagjában. Mivel ezek a magok filléres tételek ingyenes szállítással, kevesen panaszkodnak és eleve csak hetek-hónapok múlva derül ki az átverés, így szabadon burjánzik a gyakorlat.
Nyáron nem kihívás vízinövényeket szállítani, éppen csak a kiszáradásukat kell megakadályozni. Elég, ha nedvesen rakjuk őket vízzáró csomagolásba, nem szükséges vízzel együtt szállítani őket. Télen azonban könnyen megfáznak a trópusi növények. Többek között ezért is küldjük futárral, szakszerű csomagolásban a növényeinket. Ha te magad szállítod a városon belül a növényeket, a legegyszerűbb, ha berakod a kabátod alá a csomagot. Hosszabb távra ajánlott hungarocell szállítódobozba rakni őket. A megfázott vagy megfagyott növény kibontás után még nem néz ki rosszul. Néhány nap múlva kezdi el elveszteni a színét és a szövetei állagát, majd elkezd elbomlani. A megfelelően csomagolt növények viszonylag sokáig bírják a szállítást. A csomag megérkezése után nyugodtan várhatunk még pár napot az ültetéssel. A zselés növények akár hetekig is gond nélkül tárolhatóak sértetlen csomagolásban, felnyitás után viszont penészedni kezdenek.
There are no comments for this blog.